Site Loader
thewio.pl weronika lis włochy blog z plecakiem planowanie podróży

Rzuć wszystko i jedź w Apeniny!

Jednym z moich celów podróżniczych w środkowej części Włoch od dawna były okolice Cerreto Laghi, uroczej maleńkiej wioski położonej nad jeziorem u podnóża majestatycznych gór, w której panuje niczym niezmącona atmosfera błogiego odpoczynku. Jeśli szukacie sposobu na darmowy nocleg we włoskich górach, ten wpis jest dla Was! Poniżej opowiadam o Bivacco Rosario.

Ahoj, przygodo!

Plany mieliśmy zupełnie niezwiązane ze słodkim leniuchowaniem i popijaniem cappuccino.  Rozpoczęliśmy wędrówkę w kierunku chatki Bivacco Rosario, które razem z leśnym szlakiem i okolicą, w jakiej się znajduje, pozostaje rzadką tego rodzaju perłą pośrodku włoskich Apeninów. Jest kolejną z wielu rzeczy, z których Toskania może być dumna (chatka znajduje się tuż przy granicy regionu, z początku szlaku jest zaledwie kilka kilometrów do Emilii Romanii).

Bivacco Rosario, zbudowane w latach 80-tych przez członków Klubu Alpino Italiano, ukryte między skałami i krzakami, jest tak maleńkie, że ledwo widoczne z daleka.

Pomimo tego, że do chatki prowadzi stosunkowo krótki szlak, jedyne, co usłyszycie to odgłos szumiącego strumyka i ptaków, liście kołyszące się na wietrze i własny głos. Całkiem prawdopodobne, że na szlaku spotkacie innego wędrowca, jednak mało kto zatrzymuje się w tym miejscu na dłużej niż chwilowy odpoczynek.

Po dotarciu do Bivacco, można kontynuować wędrówkę w kierunku góry Monte Nuda, która gwarantuje niesamowite widoki. Tyle piękna było tak łatwo dostępne.

Nas spotkał całkiem przyzwoity wiatr!

Czym są włoskie bivacco?

Bivacco to skromne chaty położone w różnych miejscach włoskich gór, w których możesz przenocować za darmo (są budowane i utrzymywane przez ochotników, w większości przypadków umożliwiony jest do nich swobodny dostęp). Panują w nich zupełnie podstawowe warunki, nie ma tam toalety ani bieżącej wody. Zazwyczaj w środku można znaleźć kominek lub mały piecyk, apteczkę i inne rzeczy niezbędne do przetrwania. W niektórych z nich są bardzo proste łózka, ale bardzo często trzeba zadowolić się tylko kawałkiem podłogi do spania.

W środku jest miejsce do spania dla dwóch osób, ewentualnie dodatkowych dwóch, jeśli przyniosą własny materac. Warto go zabrać ze sobą tak czy inaczej, ponieważ pod koniec wędrówki może się okazać, że w Bivacco jest już ktoś inny (obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, nie ma możliwości zaklepania noclegu wcześniej). Gdy odwiedziliśmy bivacco w 2018 roku, tuż przed pójściem spać usłyszeliśmy głosy na zewnątrz. Okazało się, że nocować w chatce miał zamiar jeszcze Pan Ojciec i Pan Syn , którzy przyszli ot tak, zrobić profesjonalne ujęcia gwiazd.

A tutaj robię kaweczkę.

Jak zachowywać się w bivacco?

Istnieje kilka niepisanych zasad, które gwarantują nam dobre doświadczenia z górskiego wyjazdu:
1. Pamiętaj, że jakiś czas po twoim odejściu pojawią się tam inni ludzie. Dlatego ważne jest, aby cieszyli się z pobytu tak samo jak Ty (lub nawet bardziej).
2. Sprzątnij po sobie (i po innych, jeśli znajdziesz śmieci).
3. Nie używaj drewna znalezionego w Bivacco, jeśli naprawdę nie musisz. Jest przygotowane na wypadek sytuacji kryzysowych. Pozbieraj drewno dookoła chaty. Pod żadnym pozorem nie ścinaj drzew!
3. Uważaj na ogień wewnątrz. Bivacco jest wykonane głównie z drewna.
4. Dokładnie zamknij drzwi. Jeśli zostawisz je  otwarte, deszcz i wiatr mogą zniszczyć wnętrze chatki w jedną noc. 

Co robić w Apeninach i okolicach?

Jeśli macie więcej niż dwa dni i szukacie pomysłu na wolny czas we włoskich górach, niedaleko Ceretto Laghi znajdziecie znacznie więcej ciekawych punktów widokowych i pięknych szlaków.

W trakcie dłuższego wyjazdu trekking możecie połączyć ze zwiedzaniem Ligurii, pięknych Cinque Terre oraz miasteczka La Spezia.

Chętnie zaplanuję dla Was kilkudniowy wyjazd w ten zakątek Włoch.

Wypełnij kwestionariusz! To jest darmowe.

Odpowiedz na pytania i daj sobie zaplanować podróż.


No to WIO!

Weronika Lis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *