Site Loader
Brisighella thewio.pl Weronika Lis Włochy rower

Brisighella – małe miasteczko niecałe 60 km na południe od Bolonii. Przez kolorowe wzgórza wokół przebiega trasa rowerowa – Ciclovia dei gessi. Już dawno chciałam się nią przejechać i wreszcie było warto!

brisighella rower trasa emilia romania

Co robić w Brisighelli?

Dumnie określana jako Uno dei luogi più belli d’Italia (czyli dosłownie jednym z najpiękniejszych miejsc we Włoszech) Brisighella znajduje się 56 km od Bolonii i 45 km od Rawenny. Leży w dolinie rzeki Lamone w Apeninach. O urokliwie położonej miejscowości wciąż wie niewielu, dlatego na ulicach nieczęsto uświadczy się turystów, który mogliby zmącić toczące się tu powoli życie mieszkańców. Wizyta w Brisighelli to świetny pomysł na jednodniowy wypad na rower lub na zwykłe dolce far niente. Warto jednak zostać tam na cały weekend, dając sobie czas na poznanie historii oraz spróbowanie lokalnych potraw i wina.
Nazywana jest „wioską trzech wzgórz”.

brisighella miasteczko pomysł rower

La Rocca

Zamek na szczycie zbudowany został w 1310 roku przez rodzinę Manfredi, która rządziła nim do 1500 roku. Ostatecznie znalazł się pod władzą państw papieskich. Zamek nadal ma typowe cechy średniowiecznych fortec. Mamy tam dziury pozostałe po mocowaniach mostu zwodzonego nad głównym wejściem, okna strzelnicze, ścieżki przeznaczone dla strażników.

Godziny otwarcia znajdziecie tutaj, bilet wstępu kosztuje 3 EUR, natomiast wieczorem możecie wejść na dziedziniec bezpłatnie.

brisighella podjazd

Wieża zegarowa w Brisighelli

Do XVI wieku wieża była częścią struktury obronnej osady. Wielokrotnie niszczona i odnawiana, została całkowicie przebudowana w 1850 r. Z Wieży Zegarowej można podziwiać niesamowity widok na Brisighellę i charakterystyczne skały z niebieskiej gliny.

wieża zegarowa Brisighella
Zdjecie pochodzi ze strony brisighella.org

Sanktuarium „Madonna del Monticino”

Zostało zbudowane w 1758 roku w miejscu małej kaplicy i od tamtego momentu wielokrotnie przechodziło zmiany. Polecam wam wstąpić choćby dla wyjątkowej ikony nieznanego artysty wykonanej z terakoty i pięknych fresków autorstwa Savino Lega.

Z tyłu sanktuarium znalazłam jaskinię, która dawniej była źródłem kredy a obecnie pełni rolę Muzem Geologicznego pod chmurką (Museo geologico all’aperto del Monticino).

Via del Borgo (Ośla aleja)

Jedyny taki na świecie portyk i architektoniczne arcydzieło prawdopodobnie z XIV wieku jest dumą Brisighelli. Został zbudowany wysoko nad ziemią, z wejściami z jednej strony i łukowatymi oknami z widokiem na ulicę z drugiej. Na początku przejście nie było kryte i biegło dookoła budynków, służąc do obrony miasteczka i jako środek komunikacji. W późniejszym czasie zostało zamknięte od góry i zamieszkane przez furmanów. Transportowali oni gips z jaskiń wokół wioski za pomocą osłów (stąd nazwa pochodzi nazwa alei). Fajny pomysł na zwiedzanie jeśli lubicie nietypowe miejsca (oczywiście mam na myśli spacer, a nie transport gipsu :D).

Brisighella.org
Zdjęcie pochodzi ze strony brisighella.org

Trasa rowerowa – Ciclovia dei gessi

Długość trasy: 30 km obie pętle (21 km + 9km)
Przewyższenia: 900 m

Jedna z dziesięciu „Ciclovie dei Parchi”, czyli tras rowerowych wytyczonych w obrębie parków krajobrazowych regionu Emilia-Romania.

ciclovia dei gessi brisighella rower
trasa rower brisighella miasteczko

Ciclovia dei Gessi to dobrze oznakowana, dość trudna trasa rowerowa na średnim dystansie, za to w pagórkowatym terenie. Jej główna pętla prowadzi przez większą część przez asfaltowe drogi o małym natężeniu ruchu. Podczas jazdy podziwiałam niesamowite piękno stromych, kolorowych wzgórz, pól i winnic.

Nie chciałam poprzestawać na jednej pętli. Było jeszcze wcześnie i miałam siłę w nogach. Zdecydowałam się jeszcze na przejażdżkę dookoła Monte Mauro, którą absolutnie polecam! (tutaj, uwaga – dla rowerów górskich).

wzdloz trasy rowerowej ciclovia dei gessi

Opis trasy rowerowej – wersja pierwsza, trudniejsza

Ścieżka zaczyna się obok La Rocca, stąd macie do wybory dwa warianty wyjazdu z Brisighelli. Pierwszy – dużo trudniejszy przeznaczony dla rowerów górskich i to tylko, jeśli wcześniej nie padało (w przeciwnym razie czeka was brodzenie w błocie). Droga biegnie z lewej Kościoła Błogosławionej Maryi Dziewicy z Monticino (Chiesa della Beata Maria Vergine del Monticino). Przygotujcie się na częste zsiadanie z roweru, ponieważ ścieżka zmienia się w bardzo wąską i wyboistą. Czekają was jednak cuda warte wysiłków. Dalej przejeżdżacie przez Otwarte Muzeum Geologiczne znajdujące się w opuszczonym kamieniołomie kredy. Trasa prowadzi dalej między spektakularnymi białymi ścianami i skalistymi odkrywkami sprzed milionów lat. Jeśli lubicie przyrodnicze ciekawostki lub towarzyszą wam najmłodsi, ucieszą was przystępne opisy zamieszczone na planszach dydaktycznych.  Na miejscu ustawione zostały dodatkowe pełnowymiarowe modele niektórych z najbardziej niesamowitych i charakterystycznych zwierząt, których szczątki znaleziono w Monticino. O ile generalnie jestem przeciwniczką stawiania tego i owego pośród natury, to w tym wypadku myślę, że zachowano rozsądny kompromis pomiędzy przyrodą a walorami edukacyjnymi. Dalej trasa rowerowa prowadzi przez cienki las i gęstą trawę ze wspaniałym widokiem na śpiącą Brisighellę.

widok na brisighelle rower mtb

Opis trasy rowerowej – wersja prostsza + wariacje

skały brisighella biolodzy dzieci wlochy

rower przyroda brisighella
Lubicie jesienne klimaty? Ja też! Być może wkrtóce pojawią się też zdjęcia zrobione latem 🙂

Jeśli wolicie prostszą opcję (czasem jedyną), mijając Santuario del Monticino jedźcie dalej drogą SP23 aż do Case Varnello (Relais Varnello), a następnie prosto via Rontana do skrzyżowania. Za schroniskiem Ca ’Carnè i kilku zakrętach czekają was niesamowite zjazdy i mnóstwo dobrej zabawy.

wzgórza wokół brisighelli rower
winnice brisighella pola uprawne

Przepiękna pętla wokół Monte Mauro, głównego szczytu  Vena del Gesso jest do zrobienia na grubych oponach roweru górskiego i naprawdę daje w kość. Zaledwie 4 km to ok. 300 metrów przewyższeń po wężowej drodze, która wydaje się nie mieć końca. Jednak niesamowite widoki  i długi zjazd nagradzają cały wysiłek.

widoki ciclovia dei gessi brisighella trasa

Powrót do Brisighelli prowincjonalną drogą przez Riolo to ostatni (porządny) wysiłek i wystarczający powód, by na koniec zjeść coś bardzo kalorycznego.

Jeśli chcecie zaplanować swój wypad do Emilii Romanii na dwóch kółkach a przy okazji dowiedzieć się więcej o tej okolicy i zaoszczędzić czas, koniecznie skorzystajcie z mojej oferty planowania podróży.

Wypełnij kwestionariusz! To jest darmowe.

Odpowiedz na pytania i daj sobie zaplanować podróż.


No to WIO!

Weronika Lis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *