Site Loader

Położone nad Morzem Liguryjskim Cinque Terre, czyli „Pięć Ziem” to kilka znajdujących się blisko siebie malowniczych wiosek, wciśniętych pomiędzy wodę a imponujące góry: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Razem z Portovenere i okolicznymi wyspami zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Lokalizacja sprawiła, że jeszcze do końca XIX wieku można było do nich dotrzeć wyłącznie drogą morską i górskim traktem. Wreszcie, zostały połączone torami kolejowymi, a wkrótce potem poprowadzono do nich także drogi asfaltowe. W każdym z rozrzuconych na zaledwie 15 kilometrach miasteczku wykształcił się unikatowy dialekt, kultura i kuchnia, kult Świętych i poczucie małej wspólnoty.

To właśnie na zboczach pomiędzy poszczególnymi wioskami znajdują się najbardziej strome winnice na świecie, które przyjęło się określać jako viticoltura eroica, czyli dokładnie tyle co „heroiczna uprawa winorośli”. Rolnicy mozolnie ułożyli na swojej ziemi kamienne stopnie, by na niewielkim kawałku gruntu wygospodarować jak najwięcej przestrzeni pod uprawę, która do dziś prowadzona jest wyłącznie ręcznie.

 

Wyjazd w te okolice jest doskonałym pomysłem na podróż poza sezonem, wiosną i jesienią, kiedy wioski żyją normalnym rytmem a przyjeżdżający wciąż mogą cieszyć się dobrą pogodą. Cinque Terre są bowiem co roku odwiedzane przez 3 miliony turystów: latem Park Narodowy przeżywa prawdziwe oblężenie i pobyt w nim mogą zamienić się w turystyczną udrękę.

Podróż od strony Genui rozpoczynamy od Monterosso al Mare:

Największe i najstarsze z miasteczek Cinque Terre. Dzieli się na stare i nowe miasto, tutaj znajdziecie też największą plażę na całym wybrzeżu. Z tego powodu jest  najczęściej odwiedzaną miejscowością, oferującą  wieczorami liczne atrakcje dla turystów, co dla niektórych niekoniecznie jest zaletą.Vernazza, z  naturalnie uformowanym portem na kształt  amfiteatru stała się najczęściej fotografowaną wioską spośród wszystkich Cinque Terre. Port otoczony jest kolorowymi budynkami w typowym liguryjskim stylu, w barach i restauracjach na głównym placu znajdziecie mnóstwo pysznego jedzenia.

Corniglia położona jest w odległości 2,59 km od Vernazzy  i jako jedyna niebezpośrednio nad morzem. Wioska była znana już w wiekach średnich ze względu na wytwarzane tam wina wysokiej jakości. Umiejscowiona jest na wzniesieniu, a dotrzeć do niej można pokonując na pieszo – według różnych źródeł – 372 lub 382 stopni, co w upale stanowi niemałe wyzwanie. Alternatywą jest podróż pociągiem lub autobusem. Niedaleko przystanku autobusowego znajduje się kościół San Pietro z 1334 roku oraz jeden z najstarszych w miejscowości tzw. domów – wież (case torri). Po drugiej stronie placu znajduje się centro storico Corniglii, a w nim Largo Terraggio z rzeźbą poświęconą poległym w II wojnie światowej oraz położony w głębi niewielki kościół Santa Caterina. Mijając kościół, urokliwą ulicą via Fieschi dotrzecie na punkt widokowy St. Maria, z którego roztacza się piękna panorama na samą Corniglię, jak i na okoliczne miejscowości wchodzące oraz uprawiane na zboczach gór winnice i sady owocowe.Manarola, niewielka, licząca około 400 mieszkańców wioska została na brzegach rzeki Rio Groppo, która płynie pod jej głównymi ulicami: Via Discovolo i Va Birolli. Najważniejszym puntem Manaroli jest jest kościół San Lorenzo, górujący ponad dachami domów. Tak jak Cogniglia, wioska stała się sławna ze względu na produkowane tam wino –  z tą różnicą, że w Manaroli tradycja i produkcja wybornego trunku ma się dobrze do dziś. Po intensywnych żniwach, zbiory 300 producentów z regionu są przetwarzane w białe wino DOC delle Cinque Terre lub w sciacchetrà, typowe lokalne wino likierow
Dla Riomaggiore charakterystyczne są  usytuowane tuż nad morzem kilkupiętrowe kolorowe kamieniczki, mające nawet po 700 lat. Główna ulica miasteczka biegnie wprost do wody: miało to ułatwiać miejscowym rybakom wyciąganie ich łodzi na brzeg. Najchętniej odwiedzana plaża miasteczka to niewielki, kamienisty wycinek wybrzeża na lewo od portu.


W celu swobodnego poruszania się po Parku Narodowym Cinque Terre warto wykupić Cinque Terre Card w wersji „treno”, upoważniającej do nielimitowanej liczby przejazdów pociągami pomiędzy miasteczkami Parku (około 30 połączeń dziennie w każdym z kierunków), bezpłatne przejazdy autobusami, wstęp na szlaki piesze, do niektórych muzeów oraz dostęp do Wi-Fi.

Jeżeli chcecie odwiedzić  spektakularne Cinque Terre, ale nie macie czasu samodzielnie wybrać najlepszego terminu podróży oraz zaplanować wszystkich szczegółów, zajrzyjcie do mojej oferty planowania podróży.

Wypełnij kwestionariusz! To jest darmowe.

Odpowiedz na pytania i daj sobie zaplanować podróż.


No to WIO!

Weronika Lis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *