Site Loader
cittadella perła północnych włoch

Mowa dziś o jedynym mieście w Europie z doskonale zachowaną eliptyczną (tak, tak!) fortyfikacją, A do tego taką, po której możecie odbyć spacer! Mury obronne Cittadelli nie poddały się działaniu czasu i dziś stanowią jedne z najpiękniejszych w Europie.

cittadella zwiedzanie włochy

Mury Cittadelli w liczbach

Spacer po murach tego włoskiego miasteczka dostarcza nam pięknych widoków, bowiem mury te wznoszą się średnio na wysokość 14 metrów. Baszty ustawione na punktach widokowych sięgają przeszło dwa razy wyżej, do 30 metrów. Fortyfikacja Cittadelli ma średnią grubość 2,10 m. i ciągnie się przez prawie 1,5 km. Mury są jednak prawie pozbawione fundamentów – wsparte zostały wewnątrz i na zewnątrz nasypami ziemi.

cittadella wiki
Kromatika / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

północne włochy cittadella

W północno-zachodniej części murów, ze względu na ubytki w ścianach dobudowano chodnik pozwalający na kontynuację przejścia pomiędzy wieżyczkami.  Miejsce niegdyś głębokiej fosy zasilanej źródlaną wodą i wypełnionej rybami obecnie zajmują soczyście zielone trawniki.

veneto zwiedzanie cittadella
spacer fortyfikacje średniowieczne cittadella

Co kryje się za murami tego włoskiego miasteczka?

Wewnętrzna część miasta pamiętającego jeszcze czasy rzymskie podzielona jest na równe sekcje drogami przebiegającymi przez cztery bramy murów obronnych. Na południe w kierunku Padwy, na zachód w kierunku Vicenzy, na północ ku Bassano del Grappa i na wschód w kierunku Treviso. W ten sposób utworzone zostały poszczególne dzielnice Cittadelli. Znaczenie historyczne miasteczka wynika więc nie tylko ze zbudowanych tam fortyfikacji, ale też charakterystycznego planowania urbanistycznego.

małe włoskie miasta
najciekawsze włoskie miasta

Cittadella. Co robić? Wydarzenia w ciągu roku

W okolicach Świąt Bożego Narodzenia w kościele Torressino dla odwiedzających jest wystawiona szopka Bożonarodzeniowa przygotowana przez lokalnych artystów. Na Piazza Scalco co roku odbywa się targ okraszony świąteczną muzyką i mnóstwem świateł, sprzedawane są lokalne specjały, trunki i wyroby rzemieślnicze.

W czwarty weekend września Stwarzyszenie Arme Dame e Cavalieri organizuje w Cittadelli rekonstrukcje historyczne, osadzone w okresie jego budowy i rozwoju, czyli w XII wieku. W ciągu dwóch dni Cittadella gości obozowiska wojowników, pokazy łucznictwa i rzemiosła oraz występy muzyków. Pokazy kończą się zawsze o zachodzie słońca w towarzystwie płonących ogni i pochodni.

tajemnicze włoskie miasteczka
cittadella niedaleko padwy

Cittadella – informacje praktyczne

Jak dostać się do Cittadelli? Oczywiście, można samochodem. Ale ja, zwłaszcza podróżując po mniejszych miejscowościach we Włoszech i na krótkich dystansach stawiam na komunikacją miejską. Nie tylko jesteście eko podróżnikami, ale też jest to jeden z doskonałych sposobów na wsiąknięcie w lokalną atmosferę, obserwowanie ludzi jak żyją i rozmawiają naprawdę. Bez turystycznej ściemy 🙂. Do tej perełki północnych Włoch, znajdującej się 33 kilometry od Padwy dojedziecie właśnie autobusem podmiejskim.

Godziny wejścia na spacer po fortyfikacji oraz bilety wstępu znajdziecie tutaj.

cittadella perła północnych włoch
cittadella okolice padwy

Zaplanuj pobyt w Cittadelli i okolicach

Będąc w pobliżu, oprócz Padwy, warto wybrać się na wycieczkę rowerową przez Colli Euganei lub Colli Berici, spróbować lokalnego trunku w Bassano del Grappa czy też zgłębiać wiedzę o fortyfikacjach północnych Włoch w niedalekim Este.

Mieszając w Veneto doskonale poznałam okolice. Chętnie zaplanuję dla Ciebie podróż po nieoczywistych miejscach tego regionu!

Wielkie dzięki dla Łukasza Makowskiego za wskazówki merytoryczne :).

Wypełnij kwestionariusz! To jest darmowe.

Odpowiedz na pytania i daj sobie zaplanować podróż.


No to WIO!

Weronika Lis

One Reply to “W kółko te Włochy – spacer po murach Cittadelli”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *