Site Loader
piękne miejsce niedaleko parco de la guell barcelona

Z powodu koronawirusa Twoja podróż zaplanowana na najbliższy czas nie odbędzie się, a ta przewidziana w drugiej połowie 2020 roku stanęła pod dużym znakiem zapytania? Dla dobra wszystkich trzeba zostać w domu, co nie jest wielkim wyrzeczeniem w porównaniu do codziennych poświęceń lekarzy i innych walczących z COVID-19. Pasja zostaje pasją, jak więc karmić podróżniczego bakcyla w czasie pandemii? Garść porad i wartościowych linków.

1. Mądrze wykorzystaj czas wolny – zadbaj o dokładny plan podróży

Dokądkolwiek planujesz podróż, zawsze jest ta dodatkowa książka, artykuł lub film dokumentalny, które warto było przeczytać jeszcze przed wyjazdem aby lepiej się do niego przygotować. Spontaniczne wypady są fajne, ale dla mnie solidny plan to podstawa świadomej podróży. Do tego pozwala na znaczną oszczędność czasu i niepotrzebnego stresu na miejscu. Zgromadź informacje nie tylko o tym, co warto zobaczyć, ale też o kulturze, podejmowanych w tych miejscach inicjatywach obywatelskich i sytuacji politycznej. Dzięki temu Twoja następna podróż będzie doskonale przygotowana i nabierze w ten sposób innego, głębszego wymiaru.

niesamowite miejsce w materze, sekrety matery
Do tego miejsca trudno byłoby dotrzeć, gdyby nie intensywne poszukiwania przed podróżą (Matera, Włochy).

2. Wybierz się w najbardziej niedostępne miejsca na Świecie

Wirtualnie, oczywiście. Internet daje nam teraz nieograniczone możliwości – sami najlepiej wiecie, co chcecie sprawdzić. Możecie podejrzeć miejsca położone wysoko w górach, dzięki ludziom uprawiającym Wingsuiting, natomiast inne, te bardziej popularne obserwować dzięki zainstalowanym tam kamerom internetowym. Jeśli Wam się podoba, rzućcie okiem nawet na Marsa.
Wiele miejsc na Ziemi zmaga się w XXI wieku z napływem masowej turystyki i wszystkimi jej konsekwencjami. Może więc czasami wykorzystać internetowe podróżowanie jako alternatywę także… poza czasem zagrożenia epidemicznego? 

Zwykły dzień w Wenecji przed Pandemią
Normalny dzień na placu św. Marka w Wenecji przed pandemią.

3. Zrób formę przed podróżą

Planujesz wędrówkę z plecakiem? Odkładany długo urlop chcesz spędzić na rowerze? A może po prostu chcesz dużo zwiedzać? Zacznij regularnie ćwiczyć! W trakcie wyjazdu będziesz cieszyć się doskonałą kondycją i widokami, zamiast myśleć „Co ja sobie robię?!”. Nawet jeśli  w większości chcesz spędzać czas właśnie na słodkim lenistwie, w ten sposób ruch wejdzie Ci w nawyk i z wakacji nie przywieziesz dodatkowych kilogramów. O tym, jak skutecznie i bezpiecznie budować  kondycję, gdy należy unikać rozprzestrzeniania się wirusa pisze Karol Henning z formanaszczyt.pl, trener przygotowujący m.in. do wypraw wysokogórskich.

aktywna turystyka weronika lis
Do takich widoków warto się przygotować 🙂

4. Dowiedz się więcej o własnej okolicy

Twoja ulica upamiętnia jakiegoś polityka lub nazwana tak została po ważnym wydarzeniu historycznym. Ale czy wiesz coś więcej? Może budynek lub okolica, w której mieszkasz były tłem innych ciekawych zdarzeń? Zobacz, co oferują internetowe publikacje i pobaw się w odkrywcę. Trafisz na niesamowite niespodzianki!

5. Zrób album ze zdjęciami z ostatniej podróży

Na Twoim dysku i w pamięci komputera masz całą masę nieuporządkowanych zdjęć z wakacji? Jeśli od dawna obiecujesz sobie, że powstanie z nich piękny obraz wspomnień, teraz jest na to dobry czas. Przygotuj zdjęcia do druku lub stwórz album online. Będzie co pokazywać bliskim gdy zagrożenie koronawirusem minie :).

MATERA NIESAMOWITE MIEJSCA
Swoje albumy porządkuję regularnie :).

6. Posłuchaj podcastu lub audycji o podróżach

Jeśli narzekasz na brak czasu, o podróżach możesz posłuchać w trakcie codziennych czynności. Ja polecam zwłaszcza Świat z Lotu Drozda, czyli trójkową audycję Pawła Drozda i Wioletty Myszkowskiej (niedziela, godz. 08:05). Do dyspozycji macie bogate archiwum nagrań  oraz profil Facebook audycji. Zaciekawi Was też na pewno Jasna Strona Świata prowadzona przez Marka Tomalika w RMF Classic (niedziela, godz. 16:00) . Pewnie nikomu nie trzeba przedstawiać, ale warto przypomnieć świetny Dział Zagraniczny. Na National-Geographic.pl kilka dni temu wystartował Podcast FuTuryści, który traktować ma o odpowiedzialnej turystyce.

7. Ugotuj danie z drugiego końca świata

Zostając w domu mamy czas na wypróbowanie nowego przepisu i cieszenie się smakiem własnoręcznie ugotowanego dania. W ostatniej podróży jadłeś coś po raz pierwszy i było pyszne? Poszukaj przepisu w Internecie i zrób listę składników na następne, niezbędne zakupy. Potem włącz muzykę z regionu pochodzenia tego dania i w ten sposób przenieś się w myślach tam, gdzie chcesz

jedzenie_malezja_weronika_lis
Lincoln pokazał mi najlepsze Hawker Centre’s na Penang.

oryginalne_jedzenie_hawker_centre_malezja

najlepsze miejsca jedzenie Penang
Coś tu jest nie tak. Pewnie jest zbyt pysznie!

8. Zorganizuj slajdowisko podróżnicze online z przyjaciółmi

Czy dzielisz się z przyjaciółmi wrażeniami z podróży? Pokazujesz pośpiesznie zdjęcia z wyjazdu na ekranie telefonu lub udostępniasz krótkie relacje w Internecie? Chciałabyś opowiedzieć o swoich przygotowaniach i przeżyciach za granicą? Może miałeś zamiar zapytać znajomego obieżyświata o jakiś szczegół jego wyjazdu, ale nie było na to czasu? Skrzyknij znajomych wieczorem na mini festiwal podróżniczy online i wzajemnie opowiedzcie sobie, co niezwykłego spotkało Was podczas wakacji.

9. Nie odkładaj nauki języka

Znasz angielski? Super! W miejscu, do którego się wybierasz upewniłeś/aś się, że obsługa hotelowa mówi w tym, lub innym znanym dla Ciebie języku?  Jeszcze lepiej! Ale wyjazd ze znajomością chociażby podstaw lokalnej mowy pozwala na zupełnie inne doświadczenia. Wyobraź sobie na chwilę, że automatyczne tłumacze online nie istnieją i zacznij stawiać pierwsze kroki… tudzież, słowa! 🙂

libera la parola w padwie włoski weronika lis
A sposobów na darmową naukę jest całe mnóstwo!

10. Wesprzyj sektor turystyczny

Duża część biznesów z różnych branży, zwłaszcza  turystycznej i kulturalnej przeżywa teraz głęboki kryzys. Jeśli w najbliższym czasie i tak planowaliście zakupy, może warto przejrzeć ofertę mniejszych, prowadzonych z pasją księgarni i sklepów z akcesoriami na biwak i odzieżą trekkingową?

Do tego, nie przestawajcie zaglądać na blogi i kanały swoich ulubionych autorów podróżniczych. Większość z nich publikuje genialne relacje i wartościowe informacje zupełnie za darmo, dlatego część ich dochodów pochodzi z reklam i linków afiliacyjnych. Was nic to nie kosztuje, a utrzymanie aktywności na stronie to pomoc i motywacja dla wielu autorów piszących o świecie, którzy przeszkody w realizacji swoich projektów i pandemię koronawirusa odczuli wyjątkowo mocno.

#niekarmieskarpety #kupujeiratuje

Szukasz więcej inspiracji?

Kilka praktycznych pomysłów na to, jak wykorzystać czas pandemii jeśli kochacie sztukę i odwiedzanie muzeówo tych w świecie, dostępnych teraz online opowiada Ania z Dzielnie w Podróży. Świetne i całkiem nieoczywiste sposoby na podróżowanie bez wyjeżdżania opisał, co prawda w innej atmosferze, Kuba Rydkodym na swoim blogu Plecakwspomnien.pl .

Doceniaj!

Najpiękniejsze podróże składają się z trzech etapów: najpierw planowania i przygotowań, później bycia fizycznie hen, daleko od domu, wreszcie wspomnień i wnoszenia do codziennego życia wszystkiego, czego doświadczyliśmy.

Podróże stały się dostępne dla każdego, wyjeżdżamy coraz więcej i przemieszczamy się coraz szybciej.  Z tego powodu możliwość znalezienia się na innym kontynencie w ciągu kilkunastu godzin stała się czymś bardzo oczywistym. Teraz, kiedy nie można wyjechać, myślę że jeszcze bardziej doceniamy jak bardzo jesteśmy uprzywilejowani żyjąc współcześnie :).

Wykorzystajmy czas, który spędzamy w domach na docenianie i celebrowanie piękna dookoła nas, które, miejmy nadzieję, wkrótce znów będzie na wyciągnięcie ręki.

A Wy? Ja podróżniczo spędzacie czas w domu?


Facebook


Instagram

Chcesz otrzymać plan podróży i zarezerwować bilety za jakiś czas? Wystarczy, że klikniesz w baner poniżej.

Wypełnij kwestionariusz! To jest darmowe.

Odpowiedz na pytania i daj sobie zaplanować podróż.


No to WIO!

Weronika Lis

6 Replies to “Palcem po mapie. Jak podróżować…w domu?”

  1. Ojej czemu wspomniałaś o budowaniu formy! Teraz będę musiała poćwiczyć hehe to mój numer jeden na osobistej liście 😉 Dzięki za link do Henning’a, zaraz zajrzę po motywację. Z tyloma pomysłami, nie można się nudzić, ani narzekać na siedzenie w domu. Pozdrawiam

  2. Dzieki za cenne wskazówki. Teraz pozostaje się tylko dobrze zorganizować. Zapał i optymizm też zaraża. Tak trzymaj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *