Site Loader
przeprowadzka kobieta nowe miasto Bolonia nowe miejsce wyprowadzka

A więc stało się! Dopiero co wyruszyłaś/eś z domu i ciągle jeszcze przeglądasz zdjęcia z pożegnalnej imprezy ze znajomymi. Za chwilę będziesz już w nowym mieście, mieszkaniu, kraju. Ty i Twój nierozpakowany bagaż. Co zrobić, by po przeprowadzce zwalczyć niepewność i uczynić nowe miejsce absolutnie wyjątkowym?

Wielokrotne wyjazdy za granicę związane ze zmianą pracy i studiami, były dla mnie zawsze powodem do entuzjazmu, jednocześnie coraz trudniej było zostawić za sobą kolejne wspomnienia, ludzi i miejsca. Długo szukałam sposobów, by po przeprowadzce szybko przestać czuć się obco i jak najlepiej doświadczyć nowego miejsca. Poniżej znajdziecie kilka rad i sposobów, które przydadzą się na początku pobytu.

1. Nie myśl, że to tylko chwilowa przeprowadzka (zwłaszcza, jeśli to nie takie pewne…)

Nawet jeśli uczestniczysz w wymianie studenckiej mającej trwać jeden semestr i możesz określić dokładną datę swojego powrotu, nie warto by determinowało to Twoje funkcjonowanie po zmianie miejsca zamieszkania. Prawdopodobnie nie zostaniesz przewodniczącym lokalnego klubu rowerowego ani nie będziesz wybierać nowej kanapy pasującej do Twojego lokum, ale to ważne, by w nową rzeczywistość wejść na całego. Obiema nogami!

odkrywanie miasta po przeprowadzce
Gra miejska na początku semestru w Bergen. „Przeciwdeszczowy” odmienialiśmy wtedy na co dzień we wszystkich przypadkach.

2. Przygotuj się na wydatki w nowym mieście

O ile nie przeprowadzasz się do miejsca, gdzie koszty życia są znacznie niższe niż w tym, z którego przyjechałeś/aś (a z reguły tak nie jest), musisz przygotować się na pewne wydatki i inwestycje na początek. Lepiej pomyśleć o tym wcześniej i zaplanować budżet, niż funkcjonować w znacznie gorszych warunkach niż te, do których się przywykło. W nowym miejscu z wielu powodów będziesz poza swoją sferą komfortu, więc warto o niego zadbać chociażby z tej strony.

3. Zatroszcz się o miejsce, w którym zamieszkasz

Odwiedź sklep z artykułami do wyposażenia domu i kup sobie dywan, kolorowe poduszki i zasłony. Pomaluj ściany, jeśli nie lubisz oryginalnego koloru. Posadź kwiaty i zioła w doniczkach. Nie żałuj kasy – jeśli przyjdzie Ci się wyprowadzić, możesz te rzeczy sprzedać i odzyskać większość środków.

4. Wyjdź z domu i odkrywaj nowe miasto na rowerze

We wszystkich miejscach, w których mieszkałam: w Toruniu, Padwie, Bergen i Bolonii zawsze pierwszym i najważniejszym zakupem był używany rower, koniecznie kolorowy. W ten sposób zaoszczędziłam mnóstwo pieniędzy na komunikacji miejskiej. Ale przede wszystkim, pozwalało mi to na sprawne poruszanie się po mieście i bycie blisko ludzi. A później, na niesamowite wyprawy rowerowe za miasto.

przeprowadzka Odkrywanie nowego miasta na rowerze
Na tej zielonej strzale zwykłam pędzić po uliczkach Bolonii.

5. Naucz się miejscowego języka

Dla wielu truizm, dla innych niekoniecznie. Nawet jeśli będziesz pracować lub studiować przede wszystkim po angielsku i wiesz, że możesz przetrwać nie będąc w stanie powiedzieć nic więcej niż, dajmy na to “God morgen”, porozumiewanie się w miejscowym języku otworzy Ci wiele drzwi i wzbudzi sympatię. Dodatkowo, dzięki nauce dużo lepiej poznasz i zrozumiesz miejscową kulturę. Mnie bo długiej pracy udało się z włoskim, zdecydowanie gorzej i bez większych efektów poszło z norweskim. Może kiedyś!

poznawanie ludzi przeprowadzka
Warto zagadać i zagrać – na przykład w kółko i krzyżyk

6. Poznaj miejscowych

Nikt nie mówił, że będzie łatwo, ale próbuj do skutku. O ile we Włoszech wystarczył zwykły uśmiech i pierwszy lepszy temat by zacząć rozmowę, w Norwegii stawałam na głowie, by uskutecznić jakikolwiek small talk. Jakkolwiek, z reguły „lokalsi” są ciekawi poznać tzw. nowych i z dumą opowiadają o swoich ulubionych miejscach. Zwłaszcza, jeśli sami kiedyś byli kiedyś tzw. expatami 🙂

gdzie spotkać ludzi nowe miasto
Norwegowie tańczą. Sprawdziłam. Tutaj – podstawowe kroki boogie.

7. Zaangażuj się w lokalne aktywności

Dowiedz się, czy w Twoim nowym mieście jest organizowany ciekawy festiwal albo duże wydarzenie sportowe. Weź w nim udział albo lepiej, zaproponuj, że pomożesz jako wolontariusz. Pomyśl, jakie projekty chcesz wesprzeć: sprzątanie miejskiego parku i brzegów rzeki? Uczenie dzieci angielskiego? Zbieranie pieniędzy na szczytny cel? Śpiew w chórze? Jest wiele do zrobienia, więc mądrze zarządzaj czasem!  

co zrobić po przeprowadzce
Wraz z proboszczem i chórem Parafii Santa Maria e San Domenico della Mascarella w Bolonii. Ja działałam jako lektor 🙂

8. Naucz się historii, legend, zwyczajów i lokalnych powiedzonek.

Poznanie historii, także tej ukrytej w elementach miejskiej architektury oraz nauczenie się kilku wyrażeń charakterystycznych dla danego regionu zawsze ułatwiało moje rozmowy z miejscowymi. „Lokalsi” doceniają ciekawość i szacunek nowoprzybyłych dla swojego dziedzictwa i chętnie dzielą się wtedy swoją wiedzą. To pomoże Ci poczuć się jak w domu!

gdzie poznać ludzi przeprowadzka nowe miasto
Podczas Erasmusa w Bergen, razem z Kasią wzięłyśmy udział w marszu adwentowym na Løvstakken. Z pochodniami. Były jeszcze fajerwerki, orkiestra dęta, pierniki i Glögg. Koselig na całego!

9. W nowym mieście nie zapominaj o swoich pasjach

W swoim rodzinnym mieście grałeś/aś na wiolonczeli? Wypady za miasto na rowerze górskim były stałym weekendowym zajęciem? Zainwestuj w dodatkowy bagaż i zabierz swoją pasję ze sobą. Jeśli uwielbiasz taniec albo teatr, poszukaj ludzi, którzy kochają to samo i ćwicz razem z nimi. I nie bój się zainicjowania wspólnego wyjścia na miasto po zajęciach.

Przeprowadzka do nwoego miasta sport
Jeśli właśnie przeprowadziłAŚ się do Torunia, zostań Toruńską Szprychą (: . Te szalone kobiety co tydzień wyskakują razem na rower, a potem na ciastko. Wspierają i motywują.

10. Zaproś starego przyjaciela w odwiedziny. Jak najszybciej!

Nie tylko ucieszysz się, gdy zobaczysz znajomą twarz. Wizja wystąpienia wkrótce w roli przewodnika będzie dodatkową motywacją, by nauczyć się więcej o Twoim nowym mieście. Duma gwarantowana!

11. Ugotuj lokalne danie

Wybierz się na ryneczek i poproś jednego ze sprzedawców, aby doradził ci wysokiej jakości składniki. Zbierz przyjaciół, którzy pomogą Ci z jedzeniem i całym tym bałaganem w kuchni :). Czujesz już, że wkrótce zadomowisz się tu na dobre?

zakupy w nowym mieście po przeprowadzce

12. Podążaj za mapą

Odwiedź punkt informacji turystycznej i poproś o mapę miasta. Poprawi to Twoją orientację w terenie i ułatwi zapamiętanie nazw ulic. W niektórych włoskich miastach, ulice nazwane dla upamiętnienia danej osoby zawierają także krótką informację o niej. W google maps o tym nie poczytasz. Dodatkowe punkty dla Ciebie! Jeśli się zgubisz, poproś przechodniów o wskazówki. Za jakiś czas to Ty będziesz wskazywać drogę :).

odkrywanie nowego miasta po przeprowadzce

13. Znajdź „swoją” kawiarnię po przeprowadzce

Nie szukaj modnego miejsca, zajrzyj do tego, które jest tuż za rogiem. Wpadaj tam często i zaprzyjaźnij się z właścicielem. Prawdopodobnie opowie Ci masę ciekawych historii, w końcu „nikt nie zna tego miasta tak,  jak on”, czyż nie? 🙂

14. Wyjdź do opery, teatru albo na koncert

Nie jesteś już przejezdnym, spadochroniarzem, obserwatorem. Mieszkasz tutaj i w Twojej codzienności chcesz zażyć nieco kultury, prawda?

wychodzenie na miasto po przeprowadzce

15. Daj sobie trochę czasu

Wyjazdy i przeprowadzki nie są łatwe, a poczucie zagubienia całkiem oczywiste. Pamiętaj, że nowe miasto to zawsze nowa historia, więc daj sobie czas na jej stworzenie. Będzie wspaniale!

jak się odnaleźć wycieczka za miasto przeprowadzka
Jedno z wielu studenckich popołudni w Bergen. Wspólny trekking, a potem grillowanie z widokiem na fjordy.

Wybieracie się na Erasmusa? Planujecie pracę za granicą? Wijecie gniazdko w mieście  na drugim końcu Polski? Koniecznie napiszcie, jakie są Wasze sposoby by nowe miejsce stało się domem 🙂 .

Wypełnij kwestionariusz! To jest darmowe.

Odpowiedz na pytania i powiedz mi, co lubisz najbardziej w podróży.
No to WIO!

Weronika Lis

One Reply to “Odnaleźć się w nowym mieście? Trudy przeprowadzki i 15 wskazówek”

  1. Wspaniały wpis, chyba sobie wydrukuję i powieszę w moim mieszkaniu na stażu, który przede mną. Tylko to wszystko nie jest proste. Super, że Tobie się udało 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *