Site Loader

Norweskie dobroci

Bergen to miasto, do którego zawsze będę wracać z ogromnym sentymentem. Przeprowadziłam się do Norwegii w 2017 roku na tylko jeden, ale jakże intensywny semestr w ramach Erasmusa. Chociaż przywiozłam stamtąd wyjątkową odporność na ulewne deszcze i długie wieczory, w trakcie tych kilku miesięcy zdarzyło się wiele wspaniale słonecznych tygodni, które zaowocowały wędrówkami po Hordaland.

Kilka kroków od centrum Bergen jest szlak Vidden. Ciągnie się przez płaskowyż pomiędzy Ulriken a Fløyen i oznacza jedno: świetne widoki. Tutaj znajdziedzie gotowy plan trekkingu.

vidden szlak bergen

Ulriken i początek szlaku Vidden

Ulriken, mając 643 m n.p.m. jest najwyższym wzniesieniem w mieście. Początek ścieżki na szczyt znajduje się niewiele ponad 3 kilometry od ścisłego centrum Bergen. Mieszkając w akademiku Alrek na sam Ulriken miałam właściwie rzut beretem i doskonały widok z okna.

ulriken podejście
Tutaj widok na Ulrikken z Festplassen

Przewodnik po szlaku Vidden

Podczas trekkingu w górę będziecie kilkukrotnie przecinać strumyk, macie też szansę zobaczyć pasące się w oddali owce. Spodziewajcie się spotkać sporo ludzi – Ulriken jest chętnie odwiedzana przez miejscowych w ramach regularnego treningu. Truizmem jest tutaj stwierdzenie, że w trakcie wycieczki doświadczymy porządnej dawki norweskiego stylu życia: obcowania z górską naturą w ramach normalnej, towarzyskiej aktywności. Najpiękniejsze w Bergen jest to, że po wyjściu z domu (lub z hostelu) w krótkim czasie znajdujecie się pośrodku niesamowitej przyrody.  Na wyciągnięcie ręki jest to, co w Norwegii najatrakcyjniejsze.

vidden wioki bergen
norweskie krajobrazy

Szczyt Ulriken zdecydowanie szpeci wieża telewizyjna oraz zbudowana tam restauracja, jakkolwiek perspektywa miasta oraz przepiękna panorama roztaczająca się ze szlaku Vidden wynagradzają piętno odciśnięte w tym miejscu przez człowieka.

widoki z vidden
jak wygląda vidden

Spacerując, jedynie na niektórych odcinkach zobaczycie pobliskie miasto. Przez cały trekking po Vidden możecie cieszyć się typowym norweskim krajobrazem – skałami poprzecinanymi strumykami  i połaciami soczystej trawy oraz gęsto porozrzucanymi małymi jeziorkami.

samotne przejście przez vidden
jak wygląda przejście po vidden

Przez sporą część przejścia, co 100 metrów stoją kolumny z kamieni. Nie tylko doskonale wskazują drogę, ale też zapewniają cień zmęczonym podróżnikom.

oznakowanie szlaku vidden
panoramy w norwegii
kolorowe trawy norwegii

Zbliżający się koniec  szlaku Vidden poznacie po zmianie krajobrazu: formacje skalne ustąpią drzewom iglastym, a niegdyś górska ścieżka zmieni się w szerszą żwirową drogę, na której prawdopodobnie spotkacie rowerzystów.

w kierunku floyen
szlak po vidden

Z Fløyen (320 m. n.p.m) możecie podziwiać fantastyczny widok na morze, fiordy i samo Bergen. 

widok mount floyen
wskazówki floyen

Szlak Vidden – informacje praktyczne

 

  • Na szczyt Ulriken prowadzi również kolejka, operująca przez cały rok (z wyjątkiem poniedziałków i  wyjątkowo wietrznych dni – wtedy jest zamykana ze względów bezpieczeństwa). Ceny biletów oraz godziny otwarcia znajdziecie tutaj.
  • Wysportowanym zdecydowanie polecam wejście na górę o własnych siłach. Górska ścieżka jest doskonale utrzymana. Ostatni odcinek jest wyjątkowo stromy i tam czeka was sporo wysiłku.
  • Z kolei na Fløyen można dostać się kolejką liniowo-szynową (kliknij tutaj aby zobaczyć ceny oraz szczegółowe informacje). W trakcie przejażdżki trwającej zaledwie 5-8 minut zdecydowanie warto zwrócić uwagę na jej konstrukcję (powstała w 1918 roku). Jeżeli szlak będziecie zaczynać z Ulriken, w dół Fløyen prowadzi wygodna, wyasfaltowana ścieżka.
  • Darmową mapę Vidden otrzymacie w Informacji turystycznej w Bergen oraz na górnej stacji kolejki na Ulriken. Po wersję interaktywną warto zajrzeć tutaj.
  • Jeśli zastanawiacie się, z której strony zacząć: spacer w kierunku Fløyen jest zdecydowanie łatwiejszy.
  • Na przejście całego 15 kilometrowego szlaku potrzebujecie ok. 5 godzin. Jeżeli chcecie wejść na Ulriken o własnych siłach, doliczcie dodatkowe 1,5 godziny. Marsz z Fløyen powinien zająć Wam 30 minut. Oczywiście weźcie pod uwagę waszą kondycję fizyczną, oraz to, czy w trakcie macie zamiar dużo fotografować.

Niedługo wiosna, warto więc wypad do Bergen i przejście szlau Vidden potraktować jako gotowy pomysł na długi weekend. Dajcie znać w komentarzach czy macie ochotę na taki aktywny wypoczynek!

Chcesz zapalanować przejście szlaku Vidden ale masz mało czasu?  Zrobię to za Ciebie!

Wypełnij kwestionariusz! To jest darmowe.

Odpowiedz na pytania i daj sobie zaplanować podróż.


No to WIO!

Weronika Lis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *